Main Menu

Login Form

Home

Nowoczesna szkoła – jakie wyposażenie musi posiadać placówka godna dwudziestego pierwszego wieku?

nauczycielDawniej do przeprowadzenia lekcji wystarczyła kreda, tablica oraz ewentualnie kilka pomocy naukowych w postaci np. map na lekcjach historii czy linijki na matematyce.

Rzeczywistość jednak błyskawicznie się zmienia, rozwój technologiczny wydaje się niesłychany, skutkiem tego przeistaczać się powinny także placówki edukacyjne. Dzieci przyzwyczajone są do odbierania dużej ilości bodźców, a standardowe, codzienne czynności szybko im się nudzą. Z tej racji placówki edukacyjne powinny nadążać za zmianami.

Nie sposób ukryć, szkoła nie spełni porządnie swej funkcji, jeżeli w swym rozwoju zatrzymała się gdzieś w latach '90. W naszym kraju oświata stoi co prawda na dość dobrym poziomie, jakkolwiek dużo w dalszym ciągu może się poprawić. Rzecz jasna wyposażenie szkoły to zdanie kosztowne. Idzie wszakże o rzeczy jak ławki, tablice czy szafki, jakie potrzebne są w obfitych ilościach, lecz to przecież jedynie wierzchołek góry lodowej. Niesłychanie ważne wydają się dodatkowo różnego typu pomoce naukowe. Trzeba nie tylko kupić np. mapy do zajęć z historii, ale również przyzwoicie umeblować klasę do chemii tak, żeby można w niej było przedstawiać doświadczenia. Uczniowie lubią tego typu zajęcia i wynoszą z nich wiele więcej aniżeli ze standardowego prezentowania faktów z podręcznika. Nawet jednak, jeżeli wyposażymy naszą jednostkę we wszelkie przytoczone wyżej przedmioty, może się okazać, iż to w XXI wieku za mało. Zauważmy bowiem, że w dzisiejszych czasach dzieci od dzieciństwa wydają się przyzwyczajone do obcowania z komputerami, szybko się nudzą oraz przyswajają wiedzę innym sposobem aniżeli jeszcze osoby, które urodziły się w latach '80. Jak więc jeszcze lepiej urozmaicić zajęcia

tablica interaktywna

Od czasu do czasu słychać o projektach tabletów w szkołach. Jest to w moim odczuciu pomyłka. Przyzwyczajanie uczniów do faktu, że wszystko można załatwić kilkoma kliknięciami jest niezbyt pedagogiczne. Ciekawym pomysłem są jednakże chociażby tablice multimedialne. To niezwykły wynalazek, jaki nie tylko belfrowi ułatwia przeprowadzenie interesującej lekcji, lecz również potęguje zainteresowanie wśród podopiecznych. Tablice multimedialne nie są wciąż standardem, jakkolwiek wydaje się, że to tylko kwestia czasu. Szkoła musi rzecz jasna pielęgnować tradycyjne wartości, niemniej jednak skuteczne przekazywanie wiedzy wymaga przystosowania się do realiów XXI stulecia.