Rozpoczęła się szkoła - a to oznacza przymus robienia zadań domowych i powtarzania w domu materiału. Uczeń powinien mieć własny pokój, w którym będzie mógł go rozpraszał. Jak urządzić takie pomieszczenie? O czym powinno się pamiętać?
Po pierwsze: biurko
Jak wiadomo, najlepiej mieć przytulny pokoik z pięknymi dekoracjami - lecz to tylko dodatki, a absolutnym minimum jest prawidłowo dopasowane biurko. Musi pasować do wzrostu użytkownika, żeby nie przeciążać przesadnie mięśni grzbietu. Coraz więcej firm meblowych ma w ofercie biurka „rosnące” wraz z użytkownikiem, które mają regulowaną wysokość. To świetne rozwiązanie na długi czas.
Biurko musi stać w dobrze oświetlonym miejscu, czyli obok okna. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby światło nie było zbyt silne i padało z odpowiedniej strony: z lewej, gdy dziecko pisze prawą ręką, natomiast z prawej - przy leworęcznym. Jeśli obok okna znajduje się grzejnik elektryczny lub inne ogrzewanie, rozsądniej zdecydować się na niezabudowany model, aby ciepłe powietrze mogło rozchodzić się po pomieszczeniu. Najlepiej w takim razie wybrać inne położenie.
Krzesło biurowe
Biurko już mamy, pora na wygodne krzesło. Siedzenie również musi być przystosowane do wysokości użytkownika - nie mogą zwisać nogi. Należy także zwrócić uwagę na oparcie oraz podłokietniki. Poprawnie dopasowane krzesło to faktycznie istotna kwestia, nie można tego zaniedbać.
Światło
Najlepsze jest światło dzienne. Jednakże wszyscy wiemy, że zimą jest ono w zasadzie nieosiągalne, ponieważ słońce znika przed powrotem ze szkoły. Wobec tego powinno się zaopatrzyć się w lampę. Najlepiej zdecydować się na taką z możliwością regulacji nachylenia i z białym światłem - takie ułatwia koncentrację. Zwróćcie uwagę, czy lampka się nie nagrzewa - w pokoju wystarczający będzie tylko grzejnik elektryczny z nikim poborem energii i nie trzeba innych źródeł ciepła. Gorąco emitowane z lampki prosto w twarz nie będzie zachęcało do uczenia się.
Pozostałe rzeczy
Na biurku musi być miejsce na przybory pisarskie. Słusznie także ustawić w okolicy regał na podręczniki i encyklopedie oraz zadbać o pudełko na materiały plastyczne. Przydaje się także tablica korkowa na zapiski i plan lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych. W pomieszczeniu warto zainstalować także wydajne ogrzewanie elektryczne z możliwością regulacji, żeby dobrać temperaturę do potrzeb ucznia. Nie zapominajmy, iż w przegrzanym pomieszczeniu nawet dorosły robi się senny i nie chce się skupić. Nie powinno być także za zimno - wtedy niełatwo się skupić.