Main Menu

Login Form

Home

Jak edukować nasze pociechy, by umiały zadbać o klimat na ziemi

climate change 2063240 1280Coraz głośniej mówi się o temacie dotyczącym zmiany klimatu na ziemi. Aktywiści, ale jednocześnie naukowcy i politycy, rozmawiają w kwestii ustaleń, które mogą spowolnić bieg wydarzeń. Co do jednego wszyscy są jednogłośni – powinno się rozpocząć od lekcji w szkole. Wydaje się to tak znaczące, bo kłopot tyczy się naszej nadzwyczaj niedalekiej przyszłości, a na pewno naszych dzieci.

Choć temat jest coraz systematyczniej omawiany, stale peroruje się o nim zbyt mało. Stosunkowo niewielka świadomość przekłada się na zbyt małą, jak na potrzebę, ilość działań w tej kwestii. Pojawia się jednak trend, na to by używać przedmiotów używanych i dawać przedmiotom jeszcze jedno życie, kupowanie szklanych opakowań, czy materiałowych toreb, które można używać wiele razy, nie zarzucając przy tym ziemi plastikiem. Popularność zyskały sklepy z odzieżą używaną, pchle targi, społeczności w sieci służących do oddawania sprzętów, które już nie są nam przydatne, a na osiedlach aranżowane są eventy sprzątania świata. Są to niesłychanie korzystne działania, ale pożądane byłoby pójść jeszcze dogłębniej w tą drogą.

Z pomocą przyjdzie tu wykształcenie najmłodszej części społeczeństwa. To, czego nauczymy nasze pociechy, będzie niejako inwestycją na przyszłość. Aktualnie, do szkół przyjeżdżają pasjonaci ekologii – i organizują prelekcje dla maluchów. Mają one przeważnie atrakcyjną i obrazową dla dzieci formę. Bez wątpliwości trudno żądać od od kilkulatków, by znały termin redukcja śladu węglowego, ale na pewno można udzielać im lekcji oddzielania odpadów, stosowania toreb wielokrotnego użytku, czy chociażby kolekcjonowania nakrętek w klasie.

W grupie starszych dzieci – w ramach nauk o biznesie – warto rozmawiać o kwestiach w rodzaju, jak odpowiednio wykorzystać prąd dla firm, by było to sprzyjające naturze, zobacz: https://ecodlabiznesu.pl/prad-dla-firm/. Przecież to właśnie w pokoleniu naszych potomków wyłonią się przyszli managerowie. Warto by było, jeśliby inwestując w swoje biznesy wspierali matkę naturę, choćby wybierając odpowiedni gaz dla firm.

climate change 2254711 1920Ważne, by dzieci wiedziały także, o co wskazane jest zadbać w domu. Że należałoby zużywać jak najmniejsze ilości wody, segregować odpady, oraz generować energię potrzebną do nagrzania budynku, w sposób przyjazny ziemi. Nie nakreśla to rzecz jasna tego, że maluchy na własną rękę mają w domu zainstalować, czy namówić opiekunów na panele fotowoltaiczne, ale żeby wiedziały czym jest chociażby tego rodzaju pojęcie jak zielona energia elektryczna, więcej tutaj. Bezsprzecznie takie wyjście jest w stanie spełniać rolę dodatkowo w przedsiębiorstwach - jako zielona energia elektryczna do firm. Im więcej działań tego rodzaju, tym dłużej będziemy mogli napawać się godziwym stanem ziemi.