Main Menu

Login Form

Home

Zdrowie dzieci pod kontrolą – jakie badania warto wykonywać?

kids 1093758 640Maluch, już od czasu narodzin, musi regularnie przechodzić kontrolne badania. Ułatwią one szybkie zdiagnozowanie możliwych nieprawidłowości w rozwoju i dolegliwości oraz dobranie prawidłowego leczenia.

Jakie badania zaleca się dziecku po urodzeniu?

Poza standardowymi szczepieniami każdy maluszek musi przejść medyczne testy kontrolne. Przez nie da się określić czy rozwija się poprawnie. Wstępne sprawdzanie wagi i wzrostu przeprowadza się zaraz po narodzinach, ponieważ stanowią zasadnicze znaczenie. Toteż waga noworodkowa to też element wyposażenia u lekarza dziecięcego.
Kiedy badania dzieciaczka wskażą na jakieś nieprawidłowości, wówczas zaleca się przezciemiączkowe USG głowy i USG jamy brzusznej. Obowiązkowo należy też wykonać USG bioder, celem zdiagnozowania potencjalnych zaburzeń w ich obszarze. Innego typu badania zaawansowane polecane są przez medyka, jeśli dostrzeże on alarmujące objawy.

Profilaktyka

W kolejnych latach należy terminowo wykonywać bilans kondycji zdrowotnej potomka, co pomaga określić czy rozwija się poprawnie. Podczas badania przeprowadzany jest z reguły test pomiarowy wzrostu i wagi. Zastosowanie znajduje przy tym profesjonalna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Dobrze jest także regularnie wykonywać dziecku morfologię, badanie ogólne moczu i mierzyć stan glukozy we krwi. Pozyskanie próbki do analizy nie jest raczej zbyt miłe dla maluszka, jednak jest to całkowicie nieinwazyjne badanie. W czasie jego przeprowadzania personel medyczny ma założone rękawice medyczne i dba o higieniczne otoczenie w czasie pobierania.

Wizyty i badania w sytuacji infekcji

hand disinfection 4954840 640Nawet z pozoru słaba choroba naszej pociechy łączy się z wymogiem rejestracji w gabinecie lekarskim. W przypadku rozwijającego się przeziębienia obowiązkowe bywa wykonanie testu CRP bądź RTG struktur płucnych. Lekarze dziecięcy przyjmujący zainfekowane dzieciaczki sami muszą zatroszczyć się przy tym o ochronę przed zarazkami, w związku z tym nieraz stosują maseczki FFP3.
Należy nie zapominać, że także niepozorna choroba może owocować ciężkimi następstwami, mającymi wpływ na rozwój malucha. Żadnych znaków nie powinno się więc lekceważyć. W pokonaniu nieżytu nosa i kasłania pożyteczne okazują się inhalatory. Roztwory do inhalowania należy aczkolwiek skonsultować z lekarzem. Choroby o poważniejszych objawach mogą wiązać się z potrzebą podania antybiotyku. Po skończeniu jego wybierania obowiązkowo należy zaś umówić się na kontrolę do lekarza prowadzącego.