Main Menu

Login Form

Home

W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki i czytania, czyli kilka łatwych i sprawdzonych rad, za sprawą których Twoje dziecko chętnie zacznie czytać książki

asian gbee4ebff4 640Ćwiczenie czytania to niełatwe, a jednocześnie interesujące przeżycie. Jednak nie wszystkie dzieci z jednakowym zapałem podejmują ten trud. Podpowiadamy jak zachęcić najmłodszych do czytania i nauki.

Nawyk czytania

Aby młody człowiek zapałał miłością do książek, dobrze jest wnieść do jego codziennych zajęć rytuał czytania. Istotna jest tu regularność, nawet jeżeli na czytanie przeznaczamy zaledwie kilka chwil każdego dnia. Jeżeli dziecko rozpoczęło już ćwiczyć czytanie, można pokazywać palcem czytane fragmenty, ułatwiając mu w ten sposób rozpoznawanie liter i słów.

Trochę większe dziecko można zaangażować w czytanie, pokazując mu słowa bądź pełne fragmenty do przeczytania samemu. Podczas czytania razem dobrze jest zatroszczyć się również o właściwą modulację głosu, co dodatkowo rozbudzi zainteresowanie książką.

Odwiedziny w bibliotece

Wspólne odwiedziny w bibliotece to doskonały pomysł na namówienie malucha do czytania i rozwinięcie w nim miłości do książek. Dla młodego człowieka z pewnością okaże się ona czarodziejskim miejscem, w którym zastanie on całe regały wypełnione baśniowymi opowieściami.

Klimat panujący w bibliotekach pomaga w rozbudzaniu miłości do literatury, przy czym te dziecięce są obecnie świetnie przystosowane do potrzeb najmłodszych. Ponadto, dziecko ma szansę samodzielnego wyboru ciekawiącej je książki, co dodatkowo zachęca je do czytania.

Zadbaj o odpowiednie warunki do czytania

glasses gf4513c35c 640Warunki, w jakich dziecko uczy się bądź czyta mają bardzo duże znaczenie. Są to czynności, w trakcie których powinna panować cisza i spokój, umożliwiające pełną koncentrację Należy zatroszczyć się również o odpowiednie oświetlenie, tak samo podczas czytania, jak i nauki. Nie zapominaj też o częstym wietrzeniu pomieszczeń.

Teraz najważniejsze! Daj swojemu podopiecznemu przykład i czytaj książki! Maluchy bardzo lubią naśladować, w związku z czym należy dostarczać im właściwych wzorów zachowań. Ekran telefonu czym prędzej zastąp książką!