Wydania papierowe odchodzą dzisiaj w niepamięć. Stale spada czytelnictwo w społeczeństwie. Statystyczny człowiek czyta średnio maksymalnie kilka pozycji rocznie. Jedynie nieliczni z nas czytują cyklicznie. Zatem jakie są pozytywne aspekty czytania? Po co należy sięgać po pozycje książkowe?
Najważniejsze – czytanie pobudza wyobraźnię. Otoczenie przedstawione w literaturze, opis dotyczące miejsc, postaci – to wszystkie te sfery – dzięki którym pobudzamy naszą głowę to wyobrażania sobie poszczególnych szczegółów. Pośród szarej rzeczywistości – możemy być choćby na plaży, obserwować losy bohaterów odysei kosmicznych czy podglądać mordercę. Poprzez to doświadczamy także różnorakie emocje.
Po drugie – literatura wzbogaca nasz słownik, dzięki czemu jesteśmy w stanie korzystać z większego zasobu słownictwa. To bardzo wartościowa umiejętność – może przydać się choćby zawodowo. Czytanie rozwija także naszą pamięć i spostrzegawczość. Pozwala na kreatywne rozwiązywanie do różnych zagadnień.
Ponadto poszerza horyzonty myślowe. Gdy czytamy – częstokroć trafiamy na definicje, z jakimi dotychczas nie mieliśmy styczności. Nie chodzi tu nawet o literaturę naukową. Popularna książka z fabułą – zdoła przybliżyć nam historię, opis miejsc, czy zupełnie nowe spojrzenie na wiele tematów.
Ewoluował także sektor wydawniczy. Na półkach księgarni pojawia się sporo pozycji stworzonych przez osoby zupełnie nie związane ze światem literatury. Z jednej strony powoduje to spadek jakości rynku wydawniczego – ale jednocześnie promowanie tych wydań zaprasza społeczeństwo do czytelnictwa. A to już całkiem dobry aspekt.
Jaka jest alternatywa? Coraz to większy odsetek ludzi sięga po książki audio i ebooki. Równolegle z dostępem do internetu rośnie ich wszechobecność. Nie jest to jednakże to samo. I choć rozszerza horyzonty i rozwija koncentrację – jasne – jednak omija nas szelest kartek i woń książki....