Main Menu

Login Form

Home

Jak rozbudzić w dzieciach kreatywność?

kreatywność06Doceniania sztuki należy się przyuczyć. Nikt nie rodzi się koneserem i nie potrafi od razu zrozumieć najistotniejszych twórców świata - taką zdolność, a w zasadzie wrażliwość na sztukę, pozyskuje się z upływem czasu. Warto nauczyć tego nasze latorośle. A najlepiej dokonać tego poprzez zabawę i jednocześnie uruchomić w pociechach więcej inwencji.

Mamy do dyspozycji niemało rozrywek, jakie wzbudzą w najmłodszych miłość do sztuki. Pewne zmuszają do tego, aby się ubrudzić - ale to pestka, pociechom to nie przeszkadza, natomiast opiekunowie mają możliwość w czasie zajęć włożyć fartuszek oraz rękawiczki lateksowe. W przypadku alergii lepiej się sprawdzą rękawiczki nitrylowe, albo choć rękawiczki bezpudrowe - te w ten sam sposób zakryją skórę przed plamami.

Swoją drogą, te lateksowe rękawiczki można wykorzystać do dużej ilości interesujących gier. Nie muszą być ograniczone tylko do funkcji zabezpieczającej, chociaż w tej roli działają najwłaściwiej. Te rękawiczki lateksowe można przykładowo nadmuchiwać jak balonik i wyłożyć masą papierową. Po jej wyschnięciu rękawiczki medyczne należy przebić, a powstałą „skorupkę” możemy wykorzystać w różnych celach. Może być chociażby podstawką o wyjątkowym kształcie. Warto jednak ruszyć głową i wykorzystać rękawiczki nitrylowe do tworzenia figurek potworków. Trzeba je tylko ciekawie okleić.

Rękawiczki lateksowe można również napełnić gipsem i wykonać w ten sposób nieduże rzeźby do rodzinnego malowania. Mogą posłużyć jako stojaki na świecidełka lub tylko jako dekoracje. Wystarczą w tej sytuacji zwykłe rękawiczki medyczne, choć najlepiej się sprawdzą te wytrzymalsze. Po zastygnięciu gipsu rękawice lateksowe należy rozciąć i wydobyć z wnętrza kształt. Można użyć farby w sprayu, która pokryje równą warstwą cały odlew, lub pozwolić dziecku na użycie plakatówek i produkowanie dziwnych deseni.

kreatywność17Oprócz wyliczonych powyżej zabaw istnieje wiele jeszcze innych zajęć, jakie obudzą w dzieciakach (i w starszych również!) kreatywność i miłość do dzieł sztuki. „Klasyczne” malarstwo, stosowanie przeróżnych nietypowych materiałów, przykładowo malowanie farbowanym piaskiem, wytwarzanie plam z barwionych płynów, wycinanki i klejenie... wariantów istnieje ogrom. Świetną opcją jest znajdowanie nowych ról dla codziennych rzeczy - opisane wyżej rękawiczki jednorazowe to przecież tylko czubek góry lodowej. Stare drewniane łopatki, rolki po papierowych ręcznikach - pozwólcie się porwać wyobraźni. A później koniecznie wybierzcie się do galerii i zachwyćcie się dziełami wybitnych malarzy.